Lista juaj

Miq në këtë faqe mund të sillni këngët 10-të këngët tuaja të preferuara. Mund të diskutoni për këto këngë. Jeni të mirëpritur të ndani me të gjithë pse këto këngë janë më të veçanta, cilat janë kujtimet apo nostalgjia që mund t’ju sjellin sa herë i dëgjoni.

Advertisements

20 Comments »

 1. emigrant said,

  Papi, hidhi kenget qe di ketu, pra shko siper tek “Na bashkoi kenga popullore” dhe kliko “Lista juaj”. Ato qe ke sjelle tek “I rashe baces mes per mes” ishin great, dhe ndoshta per ketu.

 2. emigrant said,

  Zoge ku me qenke rritur

  Zoge ku me qe-
  Zoge ku me qenke, moj,
  Hajde moj rritur,
  Zoge ku me qe-
  Zoge ku me qenke, moj,
  Hajde moj rritur,
  Anes e pas a-
  Anes e pas anes,
  O moj te lumit,
  Anes e pas a-
  Anes e pas anes,
  O moj te lumit.

  Zoge ku me qe-
  Zoge ku me qenke, moj,
  Hajde moj rritur,
  Anes e pas a-
  Anes e pas anes,
  O moj te fushes,
  Anes e pas a-
  Anes e pas anes,
  O moj te fushes,
  Me shami te ho-
  Me shami te holle,
  Lidhur moj gushes,
  Me shami te ho-
  Me shami te holle,
  Lidhur moj gushes.

  Zoge ku me qe
  Zoge ku me qenke moj
  Hajde moj rritur
  Anes e pas a
  Anes e pas anes
  O moj te malit
  Anes e pas a
  Anes e pas anes
  o moj te malit
  Hap me hap me ça
  Hap me hap me çapin
  O moj te djalit
  Hap me hap me ça
  Hap me hap me çapin
  O moj te djalit.

 3. emigrant said,

  Falma syne e zi
  (Permeti)

  Ne mes te oborrit tend moj
  Mbiu moj nje qershi
  Falma, nema, nema moj syne e zi.

  Ne mes te oborrit tend moj
  Mbiu moj nje qershi
  Falma, nema, nema moj syne e zi.

  Do te vij te mbledhim bashke,
  Te emblat qershi,
  Falma, nema, nema moj syne e zi.

  Do ta shtoje gezimin tone,
  O kjo dashuri,
  Falma, nema, nema moj syne e zi.

 4. emigrant said,

  Leskovik o fryn nje ere

  Leskovik o fryn nje ere,
  O dilni hapni penxherete,
  Leskovik o fryn nje ere,
  O dilni hapni penxherete,

  O dilni hapni penxherete,
  O dil bandilli vet i trete,
  O dilni hapni penxherete,
  O dil bandilli vet i trete,

  Vjen bandilli vet i trete,
  O me llahute e me gernete,
  Vjen bandilli vet i trete,
  O me llahute e me gernete,

  O me llahute e me gernete,
  O qemanese i binte vete,
  O me llahute e me gernete,
  O qemanese i binte vete,

  Leskovik o mal i thate,
  O sa te mira i ke grate,
  Leskovik o mal i thate,
  E sa te buk’ra i ke grate,

  E sa te buk’ra i ke grate,
  E si te voglat, te medhate,
  E sa te buk’ra i ke grate,
  E si te voglat, te medhate.

 5. emigrant said,

  Kënga e kafes

  – Tironse, kenduar nga FATMA e Zyberve (Hallall boja, o ZOT!!!) –

  Oh, sa hije të paska, moj lule,
  Kur ma blujke kafen-e,
  O gojë sheqerja e lalës-e,
  Kur ma blujke kafen-e,
  O gojë sheqerja e lalës-e.

  O u bo kaq kohë që s’jemi pa-e,
  M’ka marr’ malli, për ty lule,
  O gojë sheqerja e lalës-e,
  M’ka marr’ malli, për ty lule,
  O gojë sheqerja e lalës-e.

  O do ta pimë o ka i kafe të omël,
  Kafe të omël me kajmak,
  O piqe goce për merak,
  Kafe të omël me kajmak,
  O piqe goce për merak.

  O bashkë me kafen naj cingare,
  Nis muhabetin e omël-o
  O gojë sheqerja e lalës-o,
  Nis muhabeti i omël-o
  O gojë sheqerja e lalës-o!

 6. emigrant said,

  Po te sjell kengen e Halilit, qe ne fakt nuk eshte “lirike”, por nje kenge epike, e rende; sidoqofte, “lirikat”, besoj qe me teper ti i quan si “tekst” – ashtu si ne anglisht – dhe jo si zhaner. Tekstin e meposhtem e ke ne variantin “tirans” (prape Fatma) dhe ndryshon nga variantet e veriut, te cilat mbase ti sjell pak me vone.

  Fryni era u cel Taraba,/b>

  Fryni era, u cel Taraba,
  Çohu Halil se Avdi Aga,
  Çohu Halil se Avdi Aga,
  Me treqind sejmen përmbrapa.
  Vet s’asht ulë ai qen çefiri,
  Ban gosti e çoj na thirri,
  Mirë na priti e na gostiti,
  Por sa shtrenjte ai na shiti.

  Musa i vogel çohet n’kam-e,
  Kërkon armët, o ku i kom lan-e,
  Mi ka mshefun miku mram-e,
  Paska bo nërmen me m’zan-e,
  M’qafë mëpaç-e, o mori motër,
  Qysh na prune ne në Shkodër,
  Mos m’left djalë e mos m’left çik-e,
  Kët gja motra s’e kom dit-e.

  Kur ja vuna thikën burrit
  Thash’ se m’dolën vlleznit prej vorrit,
  Kur ja vuna thikën djalit,
  Thash’ se m’dolën sytë prej ballit.

 7. emigrant said,

  Belle, kjo eshte jo flori, por platin, margaritar… te merr frymen kjo, it takes your breath away. E kam degjuar 15 here sot! Mos me thuj qe nuk te pelqen, po qe se s’te pelqen, me rrej, eshte e bukur thuj…

  Du me e kendu me naj zijafet un ket. Babababaaaa…. Poshte Kurbeti!

  Sykaleshe

  O moj sykaleshe,
  Qe ke dale te vija
  Sy moj sykaleshe,
  E moj sykaleshe,
  Qe ke dale te vija
  Aman sykaleshe,
  Aman moj faqebardhe,
  Do ta ze pusine,
  Ty moj faqebardhe,
  Aman moj faqebardhe,
  Do ta ze pusine,
  Ty moj faqebardhe,

  Aman moj kur me mbushje
  Uje moj kur me, e moj
  Kur me merrje rrugen,
  Aman moj kur me mbushje
  Uje moj kur me, e moj
  Kur me merrje rrugen,
  Aman moj faqebardhe,
  Do ta ze pusine,
  Ty moj faqebardhe,
  Aman moj faqebardhe,
  Do ta ze pusine,
  Ty moj faqebardhe,

  Aman moj kur me mbushje
  Uje moj kur me mbushje,
  E moj kur me merrje rrugen,
  Aman shpirt o zemer
  Thuame mike ne me do
  Aman moj sykaleshe,
  Aman moj faqebardhe,
  Do ta ze pusine,
  Ty moj faqebardhe,
  Aman moj faqebardhe,
  Do ta ze pusine,
  Ty moj faqebardhe,
  O bilbil-o!

  ose

  Me thuj simas teje, kush e keno me bukur, Kelcyra apo Permeti….

  OMG, cfare perle….

 8. lirikashqiptare said,

  EM, rrofsh per kengen. E kam degjuar me pare dhe ishte radhitur ne listen e teksteve qe do vendosej ketu, mgjth e solle para meje.

  Lirika eshte mjaft e bukur. Harmonia e zerave eshte shume e vecante, sidomos gruaja ka goxha ze dhe kendon me shume pasion.

  Videot per mua jane njesoj, eshte grupi i Permetit me Laver Bariun ne te dyja. Gruaja duket me e mbajtur tek Festivali i Gjirokastres.

  Nejse, te falenderoj dhe nje here per kenget qe sjell here pas here.

 9. emigrant said,

  Një natë janari (Permeti)

  Një natë janari ,
  Mu gdhive prane zjarrit,
  Moj lule beharit.

  **********
  **********

  Apo me kupen e gjurit,
  Se c’me tundje djalin,
  Moj lule beharit.

  Apo te iku bandilli,
  Çupe ç’ja plase te qarit,
  Moj lule beharit.

  PS. Belle, strofen e dyte s’e kam marre vesh kurre. Po te kete ndonje permetar qe e di, do bente sevap.

  Cheers!

 10. lirikashqiptare said,

  Emigrant, nese me jep linkun ku eshte degjuar kjo kenge mbase e degjoj dhe do mundohem ta trasnkriptoj.

  Flm per prurjen!

 11. emigrant said,

 12. emigrant said,

  Mos e lej me te shpetu kjo, belle (marre nga http://www.peshkupauje.com/ylli-baka-me-vjen-mall-per-tepelene/2008/05/30/ , kortezi e Permetarit):

  Nënë moj do marr një udhë

  Nënë moj do marr një udhë,
  moj nëna ime.
  Epo do kaloj malet me gurë,
  moj nëna ime.

  Nuse pse kaq larg më shputë,
  moj nëna ime.
  Epo do më marrë malli shumë,
  moj nëna ime.

  Nënë moj që më dhe gjinë,
  moj nëna ime.
  Epo vallë a do ma shohësh synë,
  moj nëna ime.

  Pikë e lotit kur të bjerë,
  moj nëna ime.
  Epo haber nga unë do t’të sjellë,
  moj nëna ime.

 13. Belle!Duke kontrolluar”makazinën time pa invetar”,hasa në ca këngë të vjetra popullore të mbledhura nga im atë.Im atë(Hazizi)ka qenë këngëtar dhe vallëtar i madh.Tjetër është puna se iku i panjohur për “arsye objektive?!”.Ka ndërruar jetë më 3 shtator 1988.Sivjet pra mbush 20-vjet.Në kujtim të tij,po t’i dërgoj këngët që jo vetëm i këndonte ,po i ka mbledhur me dorën e tij.
  1.Qysh do ta shkojmë këtë behar?
  Qysh do ta shkojmë këtë behar,
  Moj hund’e bukur-qelibar? (1)
  Dimrin në vërri,beharin në mal

  Mos e pi duhan,se të bënë zarar

  Syrin ke të zi dhe vetullën gajtan

  E hollë dhe e gjatë si pjergull lastar

  Buza jote e qeshur,zëmra ime qan

  Do të vijë ca ditë të rri hysmeqar

  Hysmenë do ta bëj,para nuk të marrë

  1.Përsëritet
  2.Moj syzezë,vetullzezë
  Moj syzezë,vetullzezë
  Ke tri vjet pa hequr brezë
  Si ta heq,me kë të fle?
  Ti tët bir aty s’e ke.

  Dal ,moj nuse,dal,moj bijë
  I dërgojmë haber t’na vijë
  Hesht,moj nënë,o moj dosare
  Se dëgjon e s’na vjen fare.

  Po nuk erdhi për motmot
  Do mbledh shoqet,të qaj me lotë
  Dhe në ardhtë për 6 muaj
  Do të qeshe,me të do luaj.

  Dhe në erdhi për dy javë
  Do shkoj të kuq e të bardhë
  Në erdhi për tri ditë
  Do të dalë,ta dorovit.

  T’ia nxjerrë cicat në shamitë
  Le t’i puthi,t’i kafshoj
  Edhe mua të më pushtoj
  Le të bëj çfarë të doj.
  3.A s’më merr prej dore
  A s’më merr prej dore
  Se rashë nga shkallët
  Me ka marrë malli
  Që të puth në ballët.

  Të lashë në shtëpi,të gjej në mëhallët
  Malli më ka marrë,tëtë puth në ballët
  Tri herë në ditët m’i ndërron fustanët
  Malli më ka marrë që të zë në qafët

  Sa lezet më kishje,vije nga të parët
  Zotrote në mushkë,lalabeu në kalët
  Malli më ka marë,sa s’mbaj dot të qarët.
  4.Kur vadisje borzilokun
  Kur vadisje borziloknë
  T’u lag fundi i dollomasë
  Mos puno me mëndjen tënde
  Se bën qejfin e dynjasë.

  Fryjti një veri nga deti
  Luajti qoshet e barabasë
  Mos puno me mëndjen tënde
  Se bën qejfin e dynjasë

  Ç’i hipa pelës dorie
  Dola sipër në një qafë
  Mos puno me mëndjen tënde
  Se bën qejfin e dynjasë
  5.Salushe
  Salushe,moj Salushe
  Një okë egjysëm baluke!
  Një okë egjysëm në kandar
  Ja më merr,ja të marrë.

  Një okë e gjysëm e pesëdhjetë
  ja më merr a të vij vetë
  Ti jetim e unë jetime
  jemi rritur me thërrime.

  Ti je çupë e unë jam djalë
  Hajde marrim ca ditë mal
  Le të dalë ku të dalë
  Lumi a deti të na marrë.
  6.Mora rrugën me yrysht
  Mora rrugën me yrysht
  O unë,i varfëri! (1)
  Portat gjeta zënë me kyç

  Mora shkallët në avlli

  Dhe u ngjita mbi shtëpi

  Zbulova një copë çati

  Seç pashë nja dy a tri

  Janë shtruar e bëjnë gosti

  Shtruar me verë e ngrejnë dolli

  1.Përsëritet
  7.Këndon një bilbil përtej në korijet
  Këndon një bilbil përtej në korijet
  Një merak që kam,nga zëmra s’më hiqet
  Ç’e shtrova rakinë,as njëçikë s’më pihet
  Një merak që kam nga zëmra s’më hiqet.

  Seç e shtrova bukën,buka nuk më hahet
  Një merak që kam,nga mëndja s’më ndahet
  Ç’ eshtrova jatakun,gjumi nuk më flihet
  Një merak që kam nga zëmra s’më hiqet
  8.Ke dal në shkallë
  Më ke dalë më rri në shkallë
  Moj syzeza gushë e bardhë (1)
  Me cil ma ke zënë sevdanë

  Me një djalë në mëhallë

  Unë e desha,po s’ma dhanë

  S’ma dhanë nëna me babanë

  Se ashtu qe koha e parë

  1.Përsëritet
  9.Ke dalë në sofat të kishës
  Ke dalë e më rri në sofat të kishës
  Më e bardhë zotrote nga jakë e këmishës
  Ke dalë e më rri në sofat të portës
  Ç’m’i çanje bajamet me pëllëmbë të dorës
  Muhabet bëje me çunat e botës
  10.Pikën e ballit
  O pikën e ballit ta ka zënë hija
  Rritu,moj bajame,se ta shkojë selvija
  Ç’t’u rritën gërshetat sa s’ti nxë shamia
  Rritu,moj bajame,se ta shkojë selvia

  Të kanë bërë magji dhe s’të rrojnë fëmija
  Rritu,moj bajame,se ta shkojë selvia
  Këpucët me qafa,çorapet me vija
  Rritu,moj bajame,se ta shkojë selvia.

 14. Belle!Po vazhdoj me këngët etjera:
  1.Ku-ku kjo kolla
  Ku-ku kjo kolla,që të paska zënë
  Ta këputi shpirtin,mos i qoftë thënë
  Iktë nga zotrote shkoftë tek jot ëmë
  Të këputi shpirtin,mos i qoftë thënë

  Ç’emore plevitën,kur dole në lëmë
  Dhe të mori shpirtin,mos i qoft thënë
  A i pive barërat që të solla mbrëmë
  Se të mori shpirtin,mos i qoft thënë

  Në një errësirë të dëgjova zënë
  Të dita bilibile,më dole fëllënzë.
  2.Hapi sytë e zesë
  Hapi sytë e zesë të na sjellçë behar
  Sa të dua tynë si nëna evlanë
  Pusi në oborr,ç’deshe në mëhallë
  Sa…

  Me doçkat përveshur më mbledh manushaqe
  T’i kam për të ngrënë me gush e me faqe.
  3.Prapa malit
  Prapa malit në një fushë
  Me lule na vjen behari
  Shko cigaren nën gushë
  Të vijë i ëmbël duhani

  Shkova një sokak të ngushtë
  Pashë brisqet e berberit
  Ujdisur sërë mbi sërë
  Si qepallat e Tyrberit.

  Tabaka fushë e shierit
  Myreqep qe gjoli i horit
  Faqet me gropë të Semit
  Siç është gjysmë e napolonit.
  4.Moj Naze
  Në saba,saba të parë
  Moj Naze
  Ngreu Naze na ndiz zjarr
  Moj Naze
  Të ndezë babai cigar
  Moj Naze

  Moj Naze vetullkaleshe
  Moj Naze
  Burrën e parë pse s’e deshe
  Moj Naze
  Unë e desha,po s’ma dhanë
  Moj Naze
  S’ma dhanë nëna me babanë
  Moj Naze
  5.Bilbil gjyzar
  O bilbil,gjyzdan,gjyzar
  Pse s’këndon si në behar
  Në behar këndon kushdo
  Edhe zogu i qyqes-o

  Zogu i qyqes në fole
  Syzeza në penxhere
  More zog,shyqyr,alla!
  Mos na luaj nga mëndje-ja

  Për një çupë që unë kam parë
  Sa jam tretur dhe jam tharë
  Katandisur-druri i tharë
  6.Muaj i ramazanit
  Tridhjetë ditë të ramazanit
  Ç’m’i mbaje këmbët në ujë
  Prishi dy ditë ramazan
  Gjynahet t’i marrça unë.

  Të tërë fshatin e gjezdise
  Një natë pse s’erdhe nga unë
  Prishe dy ditë ramazanin
  Gjynahet t’i marrça unë.

  Të kërkova një cigare
  Ti më hodhe gjithë kutinë
  U bëra sebep unë
  Me ty prisha djalërinë.

  Babanë kishe kajmekam
  Burrë ma kishe kadinë
  U bëre sebep ti
  Dhe më prishe djalërinë.
  7.Hodha sytë përtej në mal
  Hodha sytë përtej në mal
  Qaj,moj zëmra ime,qaj (1)
  Seç pashë një djalë beqar

  Them ta marrë,moj nëne,
  Them të mos e marrë

  Merre bijë e nënës
  Mos e lër pa marrë

  Mëngoren prej Korçe
  Rrahur me gajtan

  Them ta marrë,moj nëne,
  Them mos ta marrë

  Merre,bij e nënës,
  Djalit mos iu ndaj

  1.Përsëritet
  8.Kur m’i ngjisje shkallët
  Kur m’i ngjisje shkallët
  Të dy duarët plot
  Një me trëndafil
  Një me borzilok

  Seç t’u derdh bandilli
  Nuk t’i mori dot
  Bobo ky syri
  Ç’e rrahu me shkop.

  E solle sininë
  Dhe e le tek dera
  Pse s’erdhe zotrote
  Po dërgon të tjera

  Ma shtrove dysheknë
  S’më hodhe jorgan
  Seç më plevitose
  Oh,moj,gjeç belanë.

  I mblodha doktorët
  Dot nuk më shëruan
  Ethet që më zunë
  tri vjet nuk më lanë.
  9.Nuk dilet me të menduar
  Nuk i dilet djalë,
  Hiç me të menduar
  Si të jetë e thënë
  Si të jetë e shkruar

  Djalë mos më rri
  Si i leqendisur
  Xhamadan me lule
  Me kopsa kopsitur

  Të erdha një natë
  Sa shumë më ke pritur
  Me cicat e tua,moj,
  Ti më ke gostitur.

  Pa dëgjo,bandill,
  Ti,o mor,buzëplasur
  Mos më hajde ditën
  Po më hajde natën.

  Se na shohin burrat
  Dhe pastaj na vrasin
  Le t’na vrasin e t’na presin
  ne të dy bashkë do vdesim.
  10.Surrat rrumbullake
  Ike nga vërria dole në dëborë
  Surrat rrumbullake,gjysëm napolon (1)
  Dy shishe me birra m’i mbaje në dorë
  ….
  Bijë nga Përmeti,martuar në Kolonjë

  Pa na hap sepeten,na gostit me mollë

  Shetit me veturë nga Korça në Vlorë

  1.Përsëritet

 15. emigrant said,

  Je xerru tre her prej fiku

  Ai:
  S’e kom dit qe kjo dashnija,
  Na kerkoka marifet,
  Pa u ni po m’shkon rinia,
  Ala fillin s’ja kom gjet,
  Ala fillin s’ja kom gjet

  Ajo:
  Ty te rroft shum’ ustalliku,
  Çuna, goca ke ftillu,
  Se po t’shkoka shekeselliku
  Po per vete s’je martu
  Sa po t’shkoka shekeselliku
  Po per vete s’je martu.

  Ai:
  Me gjith men m’ka shku t’rilliku,
  Po perpara kom pleqniiiiin,

  Ajo:
  Eeeeej, je xerru tre her prej fiiiiikut,

  Te dy:
  E ke qa me lot dashnin,
  E ke qa me lot dashnin.
  E ke qa me lot dashnin,
  E-ke-qa-me-lot-dashnin.

  Ajo:
  Ça t’ka bo kjo menia jote
  Me dashnin t’paska idhnuuuu,
  Per kryt e ty ti nuk ja thoke
  pranej çuno je terbuuuu
  pranej-çuno-je-terbuuuuu….

  Ai:
  Un per vete s’e kom dit-e
  Se çer osht dashnija shkreeet,
  Si n’t’rillik e ne pleqni
  Marifetit s’ja kom gjet
  Si n’t’rillik e ne pleqni
  Marifetit s’ja kom gjet

  Me gjith men m’ka shku t’rilliku,
  Po perpara kom pleqniiiiin

  Ajo:
  Eeeeej, je xerru tre her prej fiiiiikut,

  Te dy:
  E ke qa me lot dashnin,
  E ke qa me lot dashnin.
  E ke qa me lot dashnin,
  E-ke-qa-me-lot-dashnin.

  Ajo:
  Çuno s’i ke bo hesapet
  S’e ke vra menjen e shkrete

  Ai:
  Zoti i ka shkru moj fatet

  Te dy:
  S’paska qene per mu kismet
  Per me dale ne selamet

 16. emigrant said,

  Bubullin te shkomi Kavajes

  E, po bubullin, o ke shkomi Kavajes,
  ç’ju dogj shpija, hajde fukarase
  shkoni merrni huten dajes
  ta vras beun ke shkomi Kavajes
  o ti mre bej-o prej Shijaku
  po dil aty ke derdhet gjaku
  dil aty mre mu ne fush
  ti puqim hutat gush per gush
  djali ri o te keqen nona
  vrave beun aty mun o ke thona
  o s’me vjen keq pse vrave beun
  o me dyzet vete

  linku mp3:

  [audio src="http://www.shefdomi.com/mp3s/Fitnete%20Rexha/Fitnete%20Rexha%20-%20Bubullin%20ke%20Shkami%20i%20Kavajes.mp3" /]

 17. lirikashqiptare said,

  Papi, te falenderoj tej mase per prurjen e kengeve dhe mbi te gjitha per faktin qe keto kenge jane mbledhur nga babai yt i dashur. I paharruar qofte kujtimi i tij. Do i vendos kenget nje nga nje. Te jam shume mirenjohese per te gjitha kenge.

  Em, faleminderit gjithashtu per kenget.

 18. emigrant said,

  Belle, mos e anashkalo ket, te lutem.

  (Plakat)
  dolen plakat ne leme,
  qaj neno-o,qaj moj nene.
  me sho-shoqen duke thene
  qaj neno-o,qaj moj nene.
  keto nuse nuk na bejne,
  qaj neno-o,qaj moj nene.
  t’u themi djemve t’i lene
  qaj neno-o,qaj moj nene.
  (Djemte)
  ku t’i leme e si t’i gjejme
  qaj neno-o,qaj moj nene.
  (Nuset)
  mallkuar o marangoz,
  qaj neno-o,qaj moj nene
  qe s’le nje derrase bosh
  qaj neno-o,qaj moj nene
  te binin plakat perposh
  qaj neno-o,qaj moj nene
  te kendonin si kokosh
  qaj neno-o,qaj moj nene

  PS: Mos qesh shume, po te them! 😛

 19. emigrant said,

  Fërfëlloi fëllënza n’ujë

  Fërfëlloi fëllënza në ujë
  Dil prej ujit o mos dalsh kurrë!
  Dil prej ujit se nuk të ngas-e!
  Pak për faqe moj të përkas-e

 20. I believe everything published was very reasonable. But, think about this, what if you were to create a awesome headline? I ain’t suggesting your content isn’t solid., however what if you added a post title to possibly get a person’s attention? I mean Lista juaj Lirikashqiptare is a little plain. You should glance at Yahoo’s home page and watch how they create news titles to get viewers to open the links. You might try adding a video or a related picture or two to get people interested about what you’ve written. In my opinion, it might make your posts a little bit more interesting.


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: